Noc w lesie, czyli jak przeżyć fajną przygodę

przez | 20 czerwca 2020

Czy nocą w lesie jest bezpiecznie?

Jeśli planujesz spędzić swoją pierwszą noc w lesie, to możliwe, że jesteś tym troszeczkę przestraszony i nie wiesz czego się spodziewać. Na ten temat powstała cała masa filmów, głównie horrorów. Prawie żaden z nich nie kończy się dobrze.

Na ogół ktoś słyszy jakiś hałas i “idzie to sprawdzić”. Sam. Z zepsutą latarką. Ci którzy zostali, to na ogół para, która natychmiast zaczyna uprawiać seks. Później słychać krzyk agonii i zaczyna się panika. Do tego – niezależnie jak wielka grupa ludzi bierze w tym udział, prędzej czy później wszyscy się rozdzielą, mimo że oczywistą taktyką w takich wypadkach jest trzymanie sie razem.

Wierz mi – nawet najbardziej kiepski horror klasy C, zupełnie inaczej wygląda w Twoich wspomnieniach gdy jesteś sam w lesie, słońce już zaszło, a Twoim jedynym źródłem światła jest mała latarka czołowa. Aha, no i właśnie sobie przypomniałeś, że nie masz do niej zapasowych baterii, a te które masz w latarce, są już na wykończeniu.

Kobieta w nocy w lesie
Typowa scena z horroru. Gdy oglądasz coś takiego w domu, to czasem masz wrażenie że fabuła jest naiwna i w ogóle nie straszna. Jednak gdy jesteś sam, w ciemnym lesie, to nawet mgliste wspomnienie sceny z horroru klasy C może wywołać gęsią skórkę.

Powstaje też ciekawy “filozoficzny” dylemat: gdy zapalasz latarkę, to widzisz co się dzieje bezpośrednio przed Tobą, ale Ty też jesteś widoczny i to z daleka. Każdy zombie czy wampir który czai się za drzewem, tuż poza zasięgiem światła, widzie Cię jak na dłoni.

Gdy zgasisz latarkę, to może i Cię nie widać (z naciskiem na “może”, wszak każdy doskonale o tym wie: wampiry i wilkołaki mają bardzo wyostrzone zmysły ;), ale sam też niczego nie widzisz.

I niezależnie od tego jak bardzo oglądasz się za siebie, zawsze jest jakieś “za siebie” do którego jesteś aktualnie odwrócony plecami.

Klimat zmienia się nie do poznania.

Po zmroku las jakby ożywa i rozpoczyna się koncert dziwnych dźwięków. To znaczy dźwięki są normalne, za dnia zapewne nie zwróciłbyś nawet na nie uwagi, ale w nocy te same odgłosy sprawiają, że Twoja głowa kręci się na szyi niczym u wielkiej, przestraszonej sowy. O spaniu możesz zapomnieć. Boisz się już?

Skoro czytasz dalej, to znaczy że jesteś prawdziwym twardzielem 😉

A tak na serio, to że czytasz dalej oznacza, że zapewne chcesz się dobrze przygotować to swojej pierwszej nocy w lesie, a to z kolei dobrze świadczy o Twoich instynktach.

Takie jednodniowe (albo i dłuższe) wyprawy, można potraktować jako swojego rodzaju zaprawkę i trening przed prawdziwą sytuacją zagrożenia – doświadczenia które wtedy zdobędziesz będą na wagę złota gdy znajdziesz się w obliczu rzeczywistej katastrofy.

Podczas wszystkich nocnych wypraw, Twoim priorytetem jest i zawsze powinno być bezpieczeństwo. Nocne wycieczki do lasu, mogą nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw takich jak ryzyko wypadku, spotkania z dzikimi zwierzętami oraz możliwość zabłądzenia. Według mnie to jednak ten smaczek ryzyka sprawia, że jest to takie fajne 🙂

Z tego artykułu dowiesz się o najważniejsza rzeczach, które powinieneś zabrać ze sobą na nocną wyprawę, niezależnie od tego, czy chcesz tylko spędzić noc na łonie natury, czy może odbyć niezapomnianą, nocną wędrówkę. Poznasz też przepisy jakie obowiązuję w Polsce i za granicą w tej materii. Dzięki dobremu przygotowaniu, wycieczka czy nocleg w dzikim terenie, będzie dla Ciebie przyjemnością i wspaniałą przygodą.

Obóz: noc w lesie
Noc spędzona w lesie może być wspaniałą przygodą.

Zacznijmy od podstawowych i oczywistych rzeczy, które są ważne podczas pieszych wycieczek — czy to w nocy, czy w dzień.

Ubranie 

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest ubranie podczas każdej wyprawy. Dobór złego ubrania w najlepszym razie może sprawić, że przygoda nie sprawi nam takiej satysfakcji jak by mogła. Skostniałe dłonie, czy przemoczone stopy bardzo szybko staną się problemem nr 1 i zamiast rozkoszować się przyjemnością wycieczki, będziesz myślał tylko o tym że mogłeś jednak wziąć te rękawiczki, o których myślałeś że na pewno nie będą Ci potrzebne.

W najgorszym razie może doprowadzić nawet do twojej śmierci, czego oczywiście nikt nie chce. Wiadomo – ten rodzaj sławy jest raczej niepożądany przez większość ludzi, przynajmniej tych żyjących. Dobrze więc zastanów się co na siebie włożyć.

Jednym z najważniejszych elementów ubrania są buty. Tutaj nie ma co oszczędzać – wybierz najlepszy produkt, na jaki Cię tylko stać. Dobre buty będą Ci służyły wiele, wiele lat. Z drugiej strony kiepskie buty mogą Cię skutecznie zniechęcić do kolejnych wypraw.

Nie będę się tutaj wdawał w szczegóły, bo odpowiedni dobór obuwia jest rozległym tematem, który wykracza poza ramy tego artykułu. Jedna ważna rada: na nocną wycieczkę nie zabieraj nowych, dopiero co kupionych butów. Twoje kroki muszą być pewne i zdecydowane, noc nie jest dobrym czasem na testowanie obuwia.

Kolejnym ważnym elementem ubrania jest nakrycie głowy. W zimnym klimacie zabezpiecza ono przed wychłodzeniem, a głowa i jej okolice są bardzo mocno ukrwione, co powoduje, że straty ciepła są tutaj największe. Z kolei w ciepłym klimacie dobre nakrycie głowy zabezpiecza przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Nadmierne wystawianie się na słońce, może doprowadzić do udaru słonecznego, który jest bardzo niebezpieczne. Wiadomo że w nocy nie masz się co obawiać słońca, ale w większości przypadków będziesz się musiał dostać na miejsce jeszcze za dnia.

Dobrym uzupełnieniem czapki czy kapelusza może być kaptur. Można go stosować zamiennie z nakryciem głowy lub razem z nim, dając sobie w ten sposób dodatkową warstwę ochrony.

Ogólna zasada jest taka, że w nocy temperatura powietrza na ogół spada, niezależnie od długości i szerokości geograficznej. Ponadto, gdy ułożysz sie do snu, to ze względu na brak ruchu, zaczniesz odczuwać chłód o wiele bardziej niż gdybyś maszerował. Z tego powodu weź – na wszelki wypadek – ciepłe ubranie.

Nie zapomnij o… telefonie komórkowym.

Może będziesz zaskoczony, ale według mojego doświadczenia najważniejszą rzeczą, jaką możesz zabrać ze sobą na każdą wycieczkę, czy to w góry czy do lasu, tak w dzień jak i w nocy – jest telefon komórkowy. Telefon to twoje centrum informacyjne, nawigacja, komunikator, odtwarzacz multimedialny, latarka, a w sytuacjach ekstremalnych może nawet posłużyć jako sposób na rozpalenie ogniska.

Bear Grylls pokazuje jak rozpalić ognisko przy pomocy baterii od smartfona

W normalnych warunkach będziesz go używać jako mapy, korzystając z funkcji GPS. Jest wiele ciekawych aplikacji, które możesz użyć jako turysta lub prepper. Najważniejsze z nich to mapy. Pamiętaj jednak żeby najpierw upewnić się, że mapy działają w trybie offline, bo w wielu odległych miejscach nie ma dostępu do internetu, szczególnie tyczy się to gór. Także w sytuacji większej katastrofy możesz na ogół zapomnieć o takich luksusach jak internet.

Najpopularniejsze mapy dostępne na smartfony to mapy Google. Nie są one jednak najlepszym wyborem dla survivalisty. Potrzebują stałego połączenia internetowego, żeby prawidłowo działać. Dlatego do celów nawigacji podczas pieszych wypraw, proponuje Ci aplikację mapy.cz, która jest dostępna za darmo na telefony Android i iPhone.

Aplikacja nie kosztuje ani grosza, jest często aktualizowana i pokazuje nawet bardzo wąskie ścieżki, których próżno szukać na innych mapach, nawet wojskowych. Dzięki niej możesz bez stresu zejść z głównego szlaku, bo poprowadzi Cię do celu jak po sznurku. Możesz też zabrać ze sobą mapę w wersji papierowej oraz kompas i wprawiać się w marszu na azymut.

mapy.cz
Aplikacja mapy.cz jest dostępna na telefony z systemem Android i iOS. Działa nawet bez dostępu do internetu, pokazuje ścieżki i trasy których trudno szukać nawet na mapach wojskowych.

Jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę, pomyśl o zabraniu ze sobą power banku, dzięki któremu naładujesz swój smartphone w każdych warunkach, nawet będąc z dala od cywilizacji.

Źródło światła

Kolejną rzeczą, jaką powinieneś ze sobą zabrać na nocną wycieczkę do lasu, jest oczywiście latarka, a najlepiej latarka czołowa. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać to tego, jak bardzo przydatna jest w nocy latarka, więc jeśli nie masz kociego wzroku to musisz o niej pomyśleć.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli latarek czołowych. Jednak najważniejsze cechy to czas pracy na jednej baterii, wytrzymałość i niezawodność konstrukcji. Dodatkowe cechy, takie jak możliwość świecenia w kolorze czerwonym, czy światło pulsacyjne, są już tylko wisienką na torcie.

Jeśli chcesz wydać trochę więcej pieniędzy, to możesz pokusić się o zakup trochę droższego sprzętu. Gdy idziesz tylko na jedną noc, na dobrze sobie znany szlak turystyczny, to raczej nie potrzebujesz jakiś wymyślnych zestawów. Tania (ale dobrej jakości) latarka czołowa w zupełności spełni swoje zadanie. Gdy jednak chciałbyś zdobyć Mont Everest, to warto zainwestować w porządny sprzęt. Weź też ze sobą dodatkowe baterie.

Ważna uwaga: jeśli napotkasz innego turystę na nocnym szlaku, nie świeć mu latarką w oczy. Możesz ją na chwilę całkowicie wyłączyć lub skierować światło w kierunku ziemi. Ponowne przystosowanie się ludzkiego oka do ciemności, może zająć nawet kilkadziesiąt minut, więc miej to na uwadze.

W tym momencie warto zastanowić się nad jedną kwestią: czy w nocy zamierzasz podróżować, czy może raczej rozbić obóz i przenocować?

Jeśli zdecydowałeś się na nocleg, będziesz też potrzebować kilku dodatkowych “rekwizytów”.

Namiot lub inna forma tymczasowego schronienia

Mimo że nocowanie pod gołym niebem usianym gwiazdami może być wspaniałą przygodą, to nie w każdych warunkach jest to dobry pomysł. Dlatego zawczasu zadbaj o to, aby w razie potrzeby móc w łatwy sposób przygotować sobie jakieś schronienie, nawet prowizoryczne. Najprostszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest oczywiście namiot. Jeśli szukasz dla siebie namiotu, to koniecznie zapoznaj się z testem siedmiu najlepszych, lekkich namiotów jednoosobowych. Jednak nie jest to jedyna opcja. Możesz użyć pałatki, koca, a nawet samemu zbudować szałas. Wszystko zależy od tego, jak wielką przygodę chcesz przeżyć 🙂

Śpiwór

Tutaj także — jak w przypadku namiotu — masz kilka opcji do wyboru. Niektórzy podróżnicy popełniają błąd, myśląc że w miejscach o ciepłym klimacie, nie potrzebują w nocy żadnego dodatkowego okrycia. Jest to wielki błąd, który kosztował bardzo wielu nieprzespaną noc, a w niektórych przypadkach nawet życie. W większości miejsc na świecie, temperatura w nocy spada często do poziomu, który ciężko znieść bez żadnej dodatkowej osłony. Przykładowo, na pustyni temperatura w nocy może spaść nawet poniżej zera. Dlatego upewnij się, z jakimi temperaturami będziesz mieć do czynienia. Na podstawie tej informacji możesz zdecydować czy powinieneś zabrać ze sobą koc, lekki śpiwór czy może porządny śpiwór zimowy.

Inne ważne rzeczy

Każdy wędrowiec powinien mieć ze sobą przynajmniej jeden nóż. Jako ogólną zasadę należy przyjąć, że ważne elementy ekwipunku, powinniśmy zdublować lub nawet posiadać je w trzech egzemplarzach. Dlatego warto mieć ze sobą drugi, zapasowy nóż, gdyż nóż jest jednym z najbardziej przydatnych i niezbędnych elementów ekwipunku każdego żądnego przygód preppersa.

Kolejnym elementem wyposażenia, które warto zdublować, jest ogień. Ja podczas moich wędrówek mam na ogół przy sobie przynajmniej zapałki i zapalniczkę. Nie ważą dużo, a w razie gdy jedno zawiedzie, mogę użyć drugiego.

Wcześniej pisałem o tym, że telefon jest twoim kompasem, mapą i przewodnikiem. Dobrze jednak mieć na podorędziu zapasowy kompas i papierową mapę. Elektronika jest cudowna i naprawdę jestem nią zafascynowany, ale ma tendencję do odmawiania posłuszeństwa w najmniej odpowiednich momentach. Gdy Twój telefon z jakiegokolwiek powodu zawiedzie, musisz mieć jakiś zapasowy sposób na orientację w terenie.

Wiadomo, że nikt nie nastawia się na to, że podczas wycieczki stanie mu się coś złego. Niestety wypadki się zdarzają. Dlatego w twoim wyposażeniu powinna znaleźć się podstawowa apteczka. Taka apteczka pomoże ci w razie przecięcia, obtarcia lub ból głowy.

Prosta apteczka z podstawowym wyposażeniem.
Prosta apteczka z podstawowym wyposażeniem.

Zachowanie odpowiedniej higieny jest bardzo ważne. Nie należy ignorować tego elementu. Człowiek czysty i zadbany na ogół jest w lepszej kondycji psychicznej niż człowiek zaniedbany i brudny. Czyste zęby, ogolona twarz czy umyte ręce, są podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego zabierz ze sobą podstawowe przybory higieniczne, takie jak szczoteczka do zębów, czy mydło.

Jeśli wybierasz się w tereny, na których występuje dzika zwierzyna, na przykład niedźwiedzie, to zabierz ze sobą spray na niedźwiedzie. Jest to bardzo skuteczny środek obrony przeciwko wszystkim dzikim zwierzętom. Testy i badania wykazały, że spray na niedźwiedzie jest bardziej skuteczny niż broń palna.

Jedzenie.

Tutaj także musisz sam zdecydować, czy wystarczy Ci suchy prowiant i przekąski, czy może chciałbyś zjeść jednak coś bardziej konkretnego. W pierwszym wypadku dobrym pomysłem są wszelkie wysokokaloryczne produkty, czekolada, batony itp. Podczas marszu spalasz bardzo wiele kalorii i potrzebujesz więcej energii i siły. Węglowodany dostarczają dużej ilości energii w stosunkowo krótkim czasie. Temat rozwinąłem w artykule jedzenie w górach

Nie zapomnij też o wodzie czy innym napoju gaszącym pragnienie. Wszelkie płyny są na ogół dość ciężkie w stosunku do swojej objętości, a każdy dodatkowy gram ma kolosalne znaczenie podczas pieszych wędrówek. Dlatego polecam Ci LifeStraw, dzięki której możesz pić wodę bezpiecznie nawet z kałuży. LifeStraw jest tania i bardzo skuteczna. Filtruje ona wodę z wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych, a nawet bakterii. Pamiętaj tylko, że nie filtruje ona wody z zanieczyszczeń chemicznych.

Przepisy odnośnie biwakowania w polskich lasach

Niestety, polskie lasy pod względem przepisów nie są zbyt przyjazne dla tych którzy chcieliby rozbić się z biwakiem “na dziko”. Nie można też rozpalać ogniska – poza wyznaczonymi miejscami. Mało tego, nawet w wyznaczonych miejscach, nie można używać do rozpalenia ogniska, zebranego w lesie chrustu i suchych gałęzi. W drewno trzeba się zaopatrzyć samemu. Taka sytuacja nie napawa optymizmem.

To co wolno jak nic nie wolno?

Mimo że na pierwszy rzut oka, taka sytuacja nie napawa optymizmem, to jednak jest kilka furtek z których możemy skorzystać, jeśli chcemy spędzić noc w lesie. Po pierwsze w wielu lasach istnieją wyznaczone miejsca biwakowe i pola namiotowe. Nie są to niestety najczęściej obszary dzikie, ponadto biwakowanie w takich miejsca wiąże się z opłatami. Odpada więc najciekawszy aspekt nocowania w lesie – czyli przeżycie spontanicznej przygody. Na miejscach wyznaczonych do biwakowania i polach namiotowych, będziemy mieli zapewne do czynienia z sąsiadami, ich dziećmi oraz szczekającymi psami. Można więc zapomnieć o wypoczynku i przygodzie, chyba że za przygodę uznamy opatrywanie oparzeń sąsiada, który “po pijaku” wpadł w ognisko. Nie polecam.

Biwakowanie w lesie jest zabronione, ale przepisy nie określają, czym jest, a czym nie jest biwakowanie. Rozbijając więc namiot w lesie “na dziko”, nie możemy być pewni czy postępujemy zgodnie z przepisami czy nie, choć w razie kontroli prawie na pewno w takiej sytuacji dostaniemy mandat, bo jest to dość ewidentny przypadek. Czy jednak spanie pod chmurką na karimacie w lesie jest już biwakowaniem? Ustawodawca tego nie określa.

Jeśli więc masz żyłkę ryzykanta i nie szkoda Ci kilku stówek na ewentualny mandat, to możesz spróbować szczęścia. Żeby było jasne – nie zachęcam do łamania prawa, po prostu przepisy są tutaj niejasne i nie wiadomo w którym momencie łamiemy prawo, a w którym jeszcze nie.

Nocowanie w lesie na dziko – program pilotażowy, czyli idzie ku lepszemu

Od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r. trwa w Polsce specjalny okres pilotażowy. Zgodnie z założeniami programu, wyznaczono w polskich lasach specjalne obszary, w których można legalnie obozować “na dziko”. Na razie są to niewielkie obszary, ale być może po zakończeniu okresu pilotażowego, ulegnie to zmianie. Miejmy nadzieję.

W granicach wyznaczonych obszarów (czerwone pola na mapie) można biwakować w dowolnym miejscu, w grupach do 4 osób i nie dłużej niż 2 noce z rzędu. Trzeba jednak powiadomić o tym nadleśnictwo, choćby za pomocą poczty elektronicznej. W chwili obecnej w wyznaczonych obszarach nie można używać otwartego ognia, tak że odpada poranna kawa.

Nocleg w lesie za granicą

Jeśli – tak jak dla mnie – powyższe przepisy i regulacje wydają Ci się zbyt restrykcyjne i ograniczające, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby spróbować przeżyć swoją pierwszą noc w lesie za granicą. W Europie istnieje kilka krajów o bardzo liberalnych przepisach odnośnie biwakowania w lesie.

Co myślisz o biwakowaniu za granicą? Czy warto?
0
Co o tym myślisz?x

Prym wiodą tutaj kraje skandynawskie. Obowiązuje tam bowiem Allemansratten, czyli “prawo wszystkich ludzi” do kontaktu z naturą. W Norwegii, Szwecji i Finlandii możemy nocować praktycznie wszędzie, w odległości od 150 m od najbliższych zabudowań i nie dłużej niż 2 dni w jednym miejscu. Podobnie sytuacja wygląda w Islandii, z tym że ostatnio trochę zaostrzono przepisy w tym względzie, z powodu nieodpowiedzialnego zachowania niektórych turystów.

Także w Estonii można nocować niemalże w dowolnym miejscu. Na Litwie i Łotwie można spać praktycznie wszędzie poza parkami narodowymi.

W niektórych krajach spanie na dziko, mimo że przypisy tego częściowo zabraniają, jest tolerowane. Są to szczególnie kraje Europy wschodniej, takie jak Rosja, Białoruś, Ukraina czy Słowacja.

Więcej informacji na temat biwakowania za granicą znajdziesz tutaj

Kilka słów na koniec

Planowanie jest szczególnie ważne podczas nocnych wędrówek, czy to do lasu czy gdziekolwiek indziej. O ile w dzień najczęściej jesteś w stanie szybko naprawić swoje błędy czy to w nawigacji, czy inne, o tyle w nocy każda pomyłka może mieć katastrofalne skutki. Dlatego zawczasu zaplanuj swoją trasę oraz dobrze przygotuj wyposażenie. Szczególnie dobrze zadbaj o źródło światła i zapasowe baterie. Dobre planowanie sprawi, że Twoja pierwsza noc w lesie, będzie przyjemnością i miłym przeżyciem, które będziesz wspominać z przyjemnością.

Do zobaczenia na szlaku!

5 3 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 Komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
Marek
1 rok temu

W Polsce jak zwykle nic nie można, przepisy sa takie że aż się odechciewa.

Bluehorse
Bluehorse
Odpowiedź do   Marek
1 rok temu

Nie jest tak zle ja czasem biore namiot i sobie rozbijam w jakims zagajniczku 😉

Albin Kolanko
Albin Kolanko
1 rok temu

Ach te nocne klimaty…

campl.jpg