Archiwum kategorii: Informacje

Jak przetrwać w górach? Odkryj specjalistyczne kursy survivalowe od Survivor Group

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Choć podstawy survivalu zawsze są takie same, występują pewne istotne różnice. Filary survivalu takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia, rozpalanie ognia, zdobywanie pożywienia oraz topografia wraz z sygnalizacją awaryjną są niezmienne. W górach trzeba po prostu nieco inaczej podejść do tych aspektów. Omówmy więc… Czytaj dalej »

Natura jako nauczyciel: Jak kolonie survivalowe kształtują młode umysły i umiejętności

W bezpośrednim kontakcie z przyrodą, uczestnicy kolonii survivalowych odkrywają nieskończoną mądrość, jaką niesie ze sobą otaczający świat. Ten niepowtarzalny związek z naturą uczy ich szacunku do życia we wszystkich jego formach. Poprzez obserwację i interakcję z naturalnym środowiskiem, młodzi ludzie uczą się zasad ekologii, zrównoważonego rozwoju i znaczenia zachowania harmonii między człowiekiem a przyrodą. Każdy… Czytaj dalej »

Namiot jednoosobowy, tarp czy bivy? Co wybrać na biwak? [2021/2022]

Jeśli planujesz wyjazd na biwak, sam lub w towarzystwie, to pewnie zastanawiasz się jak rozwiązać sprawę schronienia i noclegu. Dla samotnego turysty oczywistym rozwiązaniem wydaje się być lekki namiot jednoosobowy. Nie zawsze jest to jednak rozwiązanie optymalne. Masz jeszcze przynajmniej 2 opcje do wyboru: tarp oraz bivy. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety,… Czytaj dalej »

Popularne rodzaje ognisk. 8 typów ognisk, które każdy powinien znać.

Można powiedzieć, że ludzie używają ognia od samego początku swojej historii. Ogień daje ciepło, pozwala przyrządzić posiłek, odpędza komary i dzikie zwierzęta. W sytuacjach ekstremalnych umiejętność rozpalenia ogniska oraz wiedza na temat jaki rodzaj ogniska sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji, może być kluczowa dla przeżycia. Istnieje całkiem sporo różnych typów ognisk, skupię się tutaj… Czytaj dalej »

Kim jest prepper, czyli pojęcia podstawowe w 12 punktach

Zamiast wstępu Zanim przejdziemy do rzeczy, chciałbym najpierw wyjaśnić podejście do spraw pisowni terminów o których będzie mowa. Spotkałem się z wieloma sposobami pisowni i odmiany omawianych terminów: survivalism, surwiwalizm, surwiwalista, prepper, preppersi, przepperzy, surwiwalowcy itp. W poniższym artykule, jak i na całej stronie zamierzam się trzymać takiej oto konwencji: słowa preppers, prepper i survivalista… Czytaj dalej »