Rodzaje map, czyli jakich typów map używamy na co dzień?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie jakie istnieją rodzaje map, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na bardziej podstawowe pytanie: Co to jest mapa?  Każdy z nas w swoim życiu spotkał się przynajmniej raz z jakąś mapą. Jeśli jesteś kierowcą, to niewątpliwie używałeś mapy, czy to w wersji elektronicznej, czy w bardziej tradycyjnej, papierowej. Jeśli jesteś graczem,… Czytaj dalej »

Popularne rodzaje ognisk. 8 typów ognisk, które każdy powinien znać.

Można powiedzieć, że ludzie używają ognia od samego początku swojej historii. Ogień daje ciepło, pozwala przyrządzić posiłek, odpędza komary i dzikie zwierzęta. W sytuacjach ekstremalnych umiejętność rozpalenia ogniska oraz wiedza na temat jaki rodzaj ogniska sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji, może być kluczowa dla przeżycia. Istnieje całkiem sporo różnych typów ognisk, skupię się tutaj… Czytaj dalej »

Jak znaleźć wodę na pustyni?

Pustynie to obszary, które otrzymują mniej niż 250 mm opadów rocznie. Są gorące i suche w ciągu dnia, a zimne w nocy. Najważniejszą rzeczą, której potrzebujesz na pustyni, jest woda. Suche powietrze i wysokie temperatury odwodnią Cię szczególnie szybko, jeśli nie możesz uniknąć bezpośrednich promieni słońca i wysiłku fizycznego. Jeśli znajdziesz się na pustyni nieprzygotowany,… Czytaj dalej »

Kim jest prepper, czyli pojęcia podstawowe w 12 punktach

Zamiast wstępu Zanim przejdziemy do rzeczy, chciałbym najpierw wyjaśnić podejście do spraw pisowni terminów o których będzie mowa. Spotkałem się z wieloma sposobami pisowni i odmiany omawianych terminów: survivalism, surwiwalizm, surwiwalista, prepper, preppersi, przepperzy, surwiwalowcy itp. W poniższym artykule, jak i na całej stronie zamierzam się trzymać takiej oto konwencji: słowa preppers, prepper i survivalista… Czytaj dalej »

Ile można wytrzymać bez snu? Jaki jest rekord?

Najlepiej zbadany przypadek długotrwałej deprywacji snu Dobrze udokumentowanym (w opracowaniu autorstwa Gulevich G, Dement W, Johnson L. pod tytułem “Psychiatric and EEG observations on a case of prolonged (264 hours) wakefulness”) przypadkiem długiego okresu pozbawienia snu, jest 17-letni Randy Gardner z Kalifornii, który w roku 1964 zadał sobie pytanie: ile można wytrzymać bez snu? Wytrzymał… Czytaj dalej »