- 1 Co to jest mapa?
- 2 Podsumujmy dotychczasowe fakty.
- 3 Elementy mapy, czyli z czego składa się każda (prawie) mapa?
- 4 Skala mapy
- 5 Podział map ze względu na treść.
- 6 Najważniejsze rodzaje map.
- 7 Mniej popularne rodzaje map
- 8 Mapa O-T
- 9 Mapa akustyczna
- 10 Mapa batymetryczna
- 11 Mapa drogowa
- 12 Mapa geologiczna
- 13 Mapa gospodarcza nadleśnictwa
- 14 Mapa przeglądowa lasu
- 15 Mapa górnicza
- 16 Mapa hipsometryczna
- 17 Mapa kodów pocztowych
- 18 Mapa kolejowa
- 19 Mapa kreskowa
- 20 Mapa lotnicza
- 21 Mapa morska
- 22 Mapa nieba
- 23 Mapa numeryczna
- 24 Mapa plastyczna
- 25 Mapa pogody
- 26 Mapa przeglądowa
- 27 Mapa stref czasowych
- 28 Mapa trzęsień ziemi
- 29 Mapa turystyczna
- 30 Mapa w orientacji południowej
- 31 Mapa wielkoskalowa
- 32 Mapa zasadnicza
- 33 Mappa mundi
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie jakie istnieją rodzaje map, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na bardziej podstawowe pytanie:
Co to jest mapa?
Każdy z nas w swoim życiu spotkał się przynajmniej raz z jakąś mapą. Jeśli jesteś kierowcą, to niewątpliwie używałeś mapy, czy to w wersji elektronicznej, czy w bardziej tradycyjnej, papierowej. Jeśli jesteś graczem, to mapę spotkałeś zapewne w niejednej grze.

Mapę możesz zobaczyć w centrum handlowym, a nieraz nawet na znakach drogowych. Mapy są wszędzie i towarzyszą nam w wielu czynnościach życia codziennego, już od zarania dziejów.

Najbardziej popularnym rodzajem mapy jest mapa odwzorowująca jakiś obszar na powierzchni ziemi, choć istnieją też mapy, nieba i innych ciał niebieskich.
Wróćmy jednak na Ziemię. Jako że nasza planeta jest sferą, a dokładnie geoidą, (czyli ma kształt zbliżony do kuli) to odwzorowanie jej elementów na płaskiej powierzchni, takiej jak kartka papieru, czy ekran komputera, może wiązać się z pewnymi trudnościami. Odwzorowanie takie nie będzie nigdy w 100% precyzyjne.
Łatwo to sobie wyobrazić, próbując próbując na przykład owinąć jabłko kartką papieru. Kartka nigdy nie będzie przylegać gładko i dokładnie do sfery jaką jest jabłko. Utworzą się zmarszczki i nierówności, a w niektórych miejscach być może dojdzie do rozerwania papieru.
Problem ten różne odwzorowania kartograficzne rozwiązują w różny sposób. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Kolejną cechą każdej mapy jest skala mapy, najczęściej przedstawiana przy pomocy skali liczbowej. Jest to stosunek proporcji do odwzorowanego terenu.
Ujmując sprawę w maksymalnym uproszczeniu: jeśli elementy na mapie są 100 razy mniejsze niż opisywanego obiektu, to mamy do czynienia z mapą w skali 1:100. Jak łatwo policzyć, na takiej mapie każdy odcinek o rzeczywistej długości kilometra odwzorowany jest na mapie przez odcinek o długości 10 metrów, bo 1000 metrów dzielimy przez 100 (skala) = 10 metrów.
Innym sposobem obliczania rzeczywistej odległości na mapie w dowolnej skali liczbowej, jest podstawienie w miejsce jedynki, jednego centymetra, na przykład 1: 100 000 co daje 1 cm : 100 000 cm, a to z kolei oznacza, że każdy centymetr na mapie to 1 km w terenie.
Patrząc na niemal każdą mapę, najlepiej w wydaniu papierowym, możemy zauważyć, że naniesione są na nią różne symbole, znaki i kolory. Każdy symbol czy kolor, może oznaczać coś innego, zależnie od mapy, choć istnieje kilka symboli uniwersalnych, tak zwanych znaków kartograficznych.
Na przykład kota, jest symbolem (punktem na mapie) występującym na bardzo wielu mapach. Najczęściej przyjmuje wygląd dużej kropki i określa lokalizację szczytów, przełęczy, krawędzi urwiska, najniższego punkt depresji czy miejsce zbiegu dwóch rzek.
Kota jest też często używana jako znak wysokości na mapie. Jeśli na mapę naniesiono dużo symboli, to łatwo można się w niej pogubić. Dlatego mądrzy ludzie wymyślili coś, co nazywa się legendą mapy. Legenda mapy, nie ma jednak nic wspólnego z opowieściami o smokach i księżniczkach.

Legenda mapy opisuje i objaśnia wszystkich ważniejszych symboli na mapie. Niemal każda mapa ma jakąś – większą lub mniejszą, bardziej lub mniej szczegółową – legendę.
Ostatnią ważną cechą, charakteryzującą mapę, jest szczegółowość odwzorowania. Każda mapa zawiera pewne uproszczenia i uogólnienia. Jest to logiczne, gdyż nie da się odwzorować absolutnie wszystkiego, na przykład całego miasta, z idealną dokładnością, szczególnie na mapach o małej skali, poniżej 1:500 000.
Dlatego kartografowie (kartografia to nauka o mapach, a kartograf to ktoś zajmujący się tą dziedziną zawodowo), tworząc mapę, używają wspomnianych wcześniej symboli oraz wielu uogólnień i uproszczeń, tak aby znaleźć rozsądny kompromis między dokładnością a czytelnością i użytecznością mapy.
Podsumujmy dotychczasowe fakty.
Czym jest mapa? Jest to graficzne odwzorowanie jakiejś powierzchni lub układu, przy zachowaniu odpowiedniej skali i przy pomocy wybranego odwzorowania kartograficznego. Mapy zawierają też liczne symbole i znaki kartograficzne, które częściowo objaśnia legenda mapy, a częściowo są wynikiem przyjętej konwencji.
Do stworzenia mapy (w rozpatrywanym przez nas przypadku będzie to odwzorowanie sfery na płaskiej powierzchni), potrzebne jest:
- odwzorowanie kartograficzne, czyli odpowiedni rzut.
- utrzymanie odpowiedniej skali mapy
- użycie symboli opisanych w legendzie mapy
- przyjęcie stopnia uproszczenia odwzorowania
Elementy mapy, czyli z czego składa się każda (prawie) mapa?
Tutaj sprawa jest dość prosta. Mapa składa się z trzech podstawowych elementów:
- obrazu kartograficznego, czyli treść mapy, jest to główna jej części
- elementów matematycznych (skali, siatki, podziałki, ramki z podziałem stopniowym),
- legendy.
Skala mapy
Wcześniej wspominałem już trochę na temat skali mapy, dzięki czemu wiesz już jak obliczyć skalę mapy. Więcej informacji, na temat obliczania skali mapy znajdziesz pod tym linkiem.
Skala mapy jest jej bardzo ważną cechą, dlatego jednym z ważniejszych podziałów map, jest podział ze względu na skalę.
Wyróżniamy tutaj 3, podstawowe zakresy:
- mapy wielkoskalowe (skala od 1:100 do 1:10 000)
- mapy średnioskalowe (od 1:20 000 do 1:300 000)
- mapy małoskalowe (poniżej 1:500 000)
Ogólna zasadą jest, że im większa jest skala mapy, tym więcej szczegółów zawiera. Nie jest to jednak zależność absolutna – istnieją także duże mapy o wielkiej skali, takie “na całą ścianę”, które nie zawierają zbyt wielu szczegółów, przedstawiając tylko ogólny zarys terenu.
Podział map ze względu na treść.
Różne rodzaje map, mogą trafić do różnych grup i kategorii, zależnie od sposobu ich podziału. Jednym z najważniejszych sposobów podziału map, jest podział ze względu na treść:
- ogólnogeograficzne
- topograficzne
- przeglądowo-topograficzne
- przeglądowe
- tematyczne
- społeczno-gospodarcze
- przyrodnicze, fizycznogeograficzne
- polityczno-administracyjne
Najważniejsze rodzaje map.
Rodzajów map jest naprawdę wiele, ale w przeważającej większości przypadków, w życiu codziennym, spotykamy się z ich trzema typami.
Mapa polityczna
Głównym zadaniem mapy politycznej jest przedstawienie obszarów państw, miast i innych obszarów administracyjnych, oraz przebiegu granic i położenia terytoriów zależnych – jeśli takie istnieją.
Na mapach politycznych najczęściej pomija się elementy ukształtowania terenu, takie jak wzniesienia i depresje. Pomija się na ogół także sieci kolejowe, drogi czy elementy osadnictwa ludzkiego, choć prawie zawsze naniesione są na mapę polityczną stolice i największe miasta danego kraju czy terytorium.
Mapa geograficzna (ogólnogeograficzna), zwana też czasem mapą fizyczną
Mapa ogólnogeograficzna zawiera większość głównych elementów powierzchni ziemi i jej ukształtowania. Będą to na przykład rzeki i jeziora, zabudowy i lasy, ale także góry i wzniesienia, depresje, kaniony i inne elementy ukształtowania terenu.
Ten rodzaj map jest najbardziej rozpowszechniony i uniwersalny. Umożliwia ogląd najważniejszych cech danego obszaru. Na mapach ogólnogeograficznych, zachowany jest jednakowy stopień względnej szczegółowości. Skala map ogólnogeograficznych mieści się zazwyczaj od 1:250 000 do 1:1 000 000. Jednym z najważniejszych typów map ogólnogeograficznych, jest mapa topograficzna.
Mapa topograficzna
Mapa topograficzna, to mapa przedstawiająca topografię terenu, czyli jego ukształtowanie, z czego najważniejsza jest wysokość nad poziomem morza, czyli tzw. wysokość bezwzględna. Wysokość bezwzględna oznaczana jest skrótem n.p.m., czyli „nad poziomem morza”. Wysokość na mapach topograficznych ukazywana jest przy pomocy izolinii (izohipsa), czyli warstwic (nazwa używana w geodezji) lub poziomic (nazwa używana w kartografii). Są to linie na mapie, łączące punkty o takiej samej wysokości nad poziomem morza.

Mapa topograficzna, ze względu na stosunkowo dużą ilość szczegółów, może na pierwszy rzut oka wyglądać dość trudna w odczytaniu i interpretacji, szczególnie jeśli teren który przedstawia, jest zróżnicowany pod względem ukształtowania i wysokości.
Żeby się w tym łatwo połapać, wystarczy pamiętać jedną, generalną zasadę: im linie poziomic są bliżej siebie, tym stok jest bardziej stromy. I odwrotnie: im linie poziomic są od siebie bardziej oddalone, tym stok wzniesienia jest łagodniejszy.
Mapa topograficzna, przedstawia na ogół nie tylko naturalne elementy ukształtowania terenu, ale także wszystkie, ważne elementy sztuczne. Zaliczyć do nich można na przykład budynki i zabudowania, kanały melioracyjne, sztuczne zbiorniki wodne, drogi, linie kolejowe oraz nazwy miast i wszelkie inne ważne i charakterystyczne punkty terenu.
Mniej popularne rodzaje map
Oprócz wymienionych wyżej najpopularniejszych i najważniejszych rodzajów map, w różnych zastosowaniach możemy spotkać się niejednokrotnie z innymi, mniej popularnymi typami map.
Można je podzielić według bardzo różnych kryteriów i systematyk, które różnią się nie tylko pod względem zastosowania i sposobu odwzorowania terenu, ale są nawet zależne od kraju w którym zostały sporządzone.
Poniżej wymienione zostały najważniejsze z pozostałych typów map, wraz z ich krótką charakterystyką.
Mapa O-T
Jedna z najbardziej klasycznych map, której korzenie sięgają wczesnego średniowiecza. Przedstawia ona cały, ówcześnie znany świat, oblany ze wszystkich stron wodami oceanów.

Mapa akustyczna
Mapa akustyczna pokazuje wybrany obszar, najczęściej aglomeracji miejskiej, w celu wyznaczenia rejonów spokojnych i o podwyższonym stężeniu hałasu, spowodowanego przez ruch drogowy, kolejowy i przemysł. Mapy takie mogą być użyte przy wycenie wartości nieruchomości. W rejonach o podwyższonym poziomie hałasu, na przykład w pobliżu linii kolejowych, ceny nieruchomości mogą być niższe, niż w rejonach spokojnych.

Mapa batymetryczna
Jest to mapa, której zadaniem jest przedstawienie głębokości i ukształtowania dna w zbiornikach wodnych, w tym także w oceanach.

Mapa drogowa
Jest to mapa która skupia się głównie na przedstawieniu sieci dróg służących do połączeń kołowych w wybranym obszarze, wraz z ich oznaczeniami lokalnymi i międzynarodowymi.
Często także na mapach drogowych pokazane są odległości między poszczególnymi miastami, oraz elementy istotne z punktu widzenia osoby podróżującej, na przykład turysty.
Mogą to być motele, hostele i hotele, atrakcje turystyczne, parkingi, stacje benzynowe itp. Jednocześnie pominięte są takie elementy jak ukształtowanie terenu, a niektóre elementy topografii, takie jak rzeki lub lasy, pokazane są w sposób uproszczony i schematyczny.
Mapa geologiczna
Na mapie geologicznej, jak sama nazwa wskazuje, pokazane są najczęściej w dużym uproszczeniu, treść geologiczna. Najczęściej jest to wiek skał, rzadziej ich rodzaj. Poszczególne skały wyróżnione są kontrastującymi ze sobą kolorami, zgodnie z przyjęta konwencją.

Mapa gospodarcza nadleśnictwa
Jest to mapa w skali 1:5000, stworzona i użytkowana na potrzeby gospodarki leśnej. Dzięki niej można określić powierzchnię i stan lasu, jego granice, znaki, numery, drogi itp.
Czy to wszystkie rodzaje map? Czy może pominąłem coś ważnego?