Ile można wytrzymać bez snu? Jaki jest rekord?

Ile można wytrzymać bez snu? Jaki jest rekord?

W sytuacjach ekstremalnych, gdy działamy pod wpływem stresu, potrzebę snu odsuwamy często na dalszy plan. Jest to jednak błąd, bo brak snu może spowodować więcej szkód niż pożytku.

Najlepiej zbadany przypadek długotrwałej deprywacji snu Dobrze udokumentowanym (w opracowaniu autorstwa Gulevich G, Dement W, Johnson L. pod tytułem “Psychiatric and EEG observations on a case of prolonged (264 hours) wakefulness”) przypadkiem długiego okresu pozbawienia snu, jest 17-letni Randy Gardner z Kalifornii, który w roku 1964 wytrzymał bez snu 264 godziny, czyli około 11 dni. Jak do tej pory jest to oficjalny rekord świata, przynajmniej jeśli chodzi o tak dobrze udokumentowane przypadki.
Góry zimą, czyli jak nie zamarznąć na szlaku

Góry zimą, czyli jak nie zamarznąć na szlaku

Na pierwszą zimową wycieczkę w góry, proponuję Ci wybrać góry które nie są zbyt wysokie i wymagające. Moim zdaniem idealne to tego celu jest całe pasmo Sudetów.

Przyznam się że przez dłuższy czas w ogóle nie chodziłem w góry w zimie. Nie wiedziałem czego się tam spodziewać, ani jak się do tego zabrać. Z czasem jednak piesze wycieczki w góry stały się dla mnie niemal nałogiem i nie byłem w stanie wytrzymać całej zimy bez choćby kilku wypraw. Na początku, jeszcze przed pierwszą zimową przygodą, sam pomysł był dla mnie trochę przerażający. Oczami wyobraźni widziałem siebie zakopanego po szyję w śniegu, bezsilnego i bezbronnego w obliczu atakujących mnie dzikich zwierząt.
Jak rozpalić ognisko w niemal każdych warunkach?

Jak rozpalić ognisko w niemal każdych warunkach?

Rozpalanie ognia jest umiejętnością jak każda inna i tak jak każda inna czynność, aby była wykonywana dobrze, wymaga odpowiedniego przygotowania.

W sytuacjach ekstremalnych, umiejętność rozpalania ognia może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią. Ogień zaspokaja wiele ludzkich potrzeb: stanowi źródło ciepła i komfortu, możesz na nim gotować i konserwować jedzenie, możesz użyć ognia do czyszczenia wody, wysterylizowania bandaży, jako sygnał ratunkowego oraz zapewnić sobie ochronę przed dzikimi zwierzętami. Zwykłe ognisko obozowe, już chyba od początku istnienia ludzkości, miało też umiejętność skutecznego podnoszenia morale. Z tego powodu bardzo ważne jest aby umieć rozpalić ognisko w niemal każdych warunkach.
Czy impuls elektromagnetyczny (EMP) jest groźny? Jak się obronić?

Czy impuls elektromagnetyczny (EMP) jest groźny? Jak się obronić?

Impuls elektromagnetyczny ma potencjał zniszczenia cywilizacji jaką znamy

Czy wiedziałeś że świat w którym żyjemy i który znamy, może zostać unicestwiony przez pojedynczy i odpowiednio mocny impuls elektromagnetyczny? Z tego artykułu dowiesz się jak to możliwe. Technologia jest nierozerwalną częścią naszego życia Nasza cywilizacja powstawała tysiące lat. Od czasów starożytnych aż do dzisiaj, ludzkość wykonała ogromną pracę. Opierając się na osiągnięciach poprzednich pokoleń, stworzyliśmy całą masę narzędzi i rozwiązań które ułatwiają nam życie. W ciągu ostatnich 100 czy 200 lat postęp technologiczny znacząco przyspieszył - i ciągle przyspiesza.