Jak znaleźć wodę na pustyni?

przez | 4 maja 2020

Pustynie to obszary, które otrzymują mniej niż 250 mm opadów rocznie. Są gorące i suche w ciągu dnia, a zimne w nocy. Najważniejszą rzeczą, której potrzebujesz na pustyni, jest woda. Suche powietrze i wysokie temperatury odwodnią Cię szczególnie szybko, jeśli nie możesz uniknąć bezpośrednich promieni słońca i wysiłku fizycznego. Jeśli znajdziesz się na pustyni nieprzygotowany, natychmiast szukaj wody, ale unikaj poruszania się w najgorętszej porze dnia, aby uniknąć odwodnienia. Wcześniej pisałem już w temacie odwodnienia w artykule „Objawy odwodnienia i jak mu zapobiegać„. Poniżej skupiłem się na temacie zdobywania wody na pustyni, choć większość porad tutaj zawartych, można zastosować w każdej długości i szerokości geograficznej. Czytaj dalej aby dowiedzieć się jak znaleźć wodę na pustyni – i nie tylko.

Wyszukiwanie obszarów bogatych w wodę

Zwolnij tempo utraty wody

Odwodnienie a wysiłek

Ćwiczenia i ekspozycja na słońce przyspieszą odwodnienie. Postępuj rozważnie, gdy szukasz wody. Jeśli to możliwe, spędź najgorętsze dni w zacienionym miejscu z dala od wiatru. Chroń skórę, aby zmniejszyć utratę wody spowodowaną poceniem.

Obserwuj przyrodę

Jak znaleźć wodę na pustyni - owady

Grupa jakichkolwiek zwierząt, prawie zawsze oznacza, że ​​woda jest w pobliżu. Wypatruj następujących znaków:

 • Uważnie nasłuchuj i obserwuj niebo w poszukiwaniu krążących ptaków.
 • Jeśli dostrzeżesz roje much lub komarów, jest to niechybny znak że woda może być gdzieś w pobliżu.
 • Pszczoły często latają w linii prostej między źródłami wody a ulem.
 • Zwróć uwagę na ślady zwierząt, zwłaszcza te prowadzące w dół zbocza lub góry.

Poszukaj roślinności

Wodę na pustyni wskazują często rośliny

Gęsta roślinność i większość drzew nie przetrwa bez stałego źródła wody.

 • Jeśli nie znasz lokalnej roślinności, staraj się znaleźć jak najbardziej zielone rośliny. Drzewa liściaste i szerokolistne są zwykle lepszym znakiem występowania wody niż sosny, ponieważ zwykle wymagają jej więcej. Jeśli potrafisz zidentyfikować lokalne rośliny, zapoznaj się z poniższymi gatunkami.
 • W Ameryce Północnej szukaj drzew bawełnianych, wierzb, jaworów, jeżyn i tamaryszku.
 • W Australii szukaj roślin z gatunku kurrajonga, neddle-bush, pustynnego dębu lub water bush. Zwróć uwagę na niektóre gatunki eukaliptusów, które rosną z wieloma łodygami wychodzącymi z tej samej podziemnej bulwy.

Wyszukaj kaniony, doliny lub jakiekolwiek inne naturalne zagłębienia gruntu

Woda zbiera się także w kanionach i dolinach

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwania wody na pustyni jest kanion, który pozostaje zacieniony podczas upalnego popołudnia, powyżej ujścia. Oznacza to kanion skierowany na północ, jeśli znajdujesz się na półkuli północnej lub kanion skierowany na południe na półkuli południowej. Znajdź je za pomocą mapy topograficznej, jeśli ją masz, lub po prostu dzięki obserwacji otaczającego krajobrazu.

 • Śnieg lub opady deszczu są częściej zatrzymywane w tych chłodniejszych kanionach, czasem przez nawet miesiące po dużej ulewie.

Znajdź wyschnięty strumień lub koryto rzeki

Woda na pustyni występuje czasem w wyschniętych korytach rzek

Czasami wodę na pustyni można znaleźć tuż pod powierzchnią. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań jest zakole rzeki, na jego zewnętrznej krawędzi. Płynąca woda mogła wypłukać i wyżłobić ten obszar, tworząc zagłębienie, w którym zgromadziły się resztki wody.

Zwróć baczną uwagę na obiecujące formacje skalne

Ukształtowanie terenu, takie jak formacje skalne, mogą być ważną wskazówką przy poszukiwaniu wody na pustyni

Wody podziemne gromadzą się na liniach podziału krajobrazu, u podnóża gór lub dużych skał. Najlepiej w poszukiwaniu wody kopać tam, gdzie twarda, nieprzepuszczalna skała „znika” pod powierzchnią.

 • Bardziej miękki kamień, taki jak piaskowiec, może posiadać kieszenie i zagłębienia, które utrzymują wodę przez jakiś czas po ulewie. Jeśli ostatnio padał deszcz, poszukaj wzdłuż poziomych połaci tych kamieni lub na szczycie głazów.

Wydmy i piasek w pobliżu plaży

Słodką wodę można także znaleźć na plaży w pobliży morza

Jeśli jesteś blisko oceanu, wydmy wzdłuż plaży mogą uwięzić i odfiltrować wodę morską. Kopanie powyżej linii przypływu może odsłonić cienką warstwę wody pitnej, osadzoną na cięższej słonej wodzie.

Znajdź dobry punkt obserwacyjny

Zbiorniki wodne dostrzeżesz lepiej z dobrego punktu obserwacyjnego

Szukanie wody może być czasem utrudnione przez ukształtowanie terenu. Wędrówka na podwyższenie terenu daje najlepszy punkt obserwacyjny w poszukiwaniu wody na pustyni. Spróbuj tego w ostateczności, ponieważ wysiłek fizyczny odwodni Cię. No i prawdopodobnie nie znajdziesz też żadnej wody na szczycie wzgórza.

 • Kiedy słońce jest nisko na niebie, poszukaj odblasku lub odbicia na powierzchni ziemi. Może to być zbiornik wodny. Jeśli przebywasz na obszarze przeznaczonym do wypasu bydła, możesz zobaczyć sztuczny system gromadzenia wody u podstawy delikatnie opadającego terenu.
 • Zawsze miej przy sobie lornetkę, gdy wybierasz się na pustynię. Może to pomóc w wykryciu obszarów bogatych w wodę, z dużej odległości.

Kopanie w poszukiwaniu wody

Wybierz najbardziej prawdopodobne miejsce, każdy niepotrzebny wysiłek to utrata cennej wody

Kopanie w poszukiwaniu wody

Po dotarciu do obszaru, który wydaje się obiecujący, rozejrzyj się w poszukiwaniu powierzchniowych zbiorników wodnych. W większości przypadków nie będziesz miał szczęścia i zamiast tego będziesz musiał kopać. Oto najlepsze miejsca w których warto kopać w poszukiwaniu wody:

 • U podstawy pochyłej skały.
 • W pobliżu gęstych obszarów wegetacyjnych roślin, szczególnie tam, gdzie wybrzuszenia i pęknięcia gruntu, mogą wskazywać na korzenie drzew.
 • Gdziekolwiek gleba na powierzchni jest wilgotna, a przynajmniej bardziej gliniasta niż piaszczysta.
 • W najniższym punkcie w okolicy.

Poczekaj, aż nadejdzie chłodniejsza część dnia

Na pustyni szukaj wody w porze wieczornej gdy jest chłodniej

Kopanie w poszukiwaniu wody na pustyni w pełni dnia jest ryzykowne, ponieważ tracisz pot na skutek wysiłku fizycznego i dużej temperatury powietrza. Jeśli możesz sobie pozwolić na czekanie, pozostań w cieniu, aż temperatura zacznie spadać.

 • Wody podziemne wydają się być najbliżej powierzchni wczesnym rankiem, szczególnie na obszarach z bardziej lub mniej gęstą roślinnością.

Poszukaj wilgoci na głębokości około 30 cm pod powierzchnią

Szukaj wody sondując ziemię kopiąc płytkie dołki

Wykop wąski otwór o głębokości około 30 cm. Jeśli ziemia jest nadal sucha, przejdź do innego miejsca. Jeśli zauważysz wilgotną glebę, przejdź do następnego kroku.

Powiększ dołek

Gdy znajdziesz wilgoć powiększ i poszerz dołek

Poszerz otwór który wykopałeś, aż osiągnie średnicę około 30 cm. Możesz zauważyć wodę spływającą z boków dołka, ale dokończ kopanie, nawet jeśli tego nie zaobserwujesz.

Poczekaj, aż zbierze się woda

Odczekaj aż w dołku zbierze się woda

Wróć do wykopanego dołka po kilku godzinach lub pod koniec dnia. Jeśli w glebie była woda, powinna ona zbierać się na dnie dołka.

Zbierz wodę

Zbierz wode z dołka przy pomocy szmatki

Jeśli woda jest trudna do wybrania, nasącz nią ściereczkę i systematycznie wyciskaj do pojemnika. Zbierz całą wodę od razu, używając w razie potrzeby prowizorycznych pojemników. Dołki z wodą mogą szybko i bezpowrotnie wyschnąć na pustyni w ciągu dnia.

Zdezynfekuj / oczyść wodę

Oczyść zebraną wodę

O ile to możliwe, oczyść wodę przed wypiciem. Gotowanie wody, stosowanie tabletek jodowych lub przepuszczanie jej przez filtr przeciwbakteryjny, usunie prawie wszystkie zanieczyszczenia biologiczne.

 • Zatrucie skażoną wodą może powodować wymioty lub biegunkę, która z kolei powoduje szybkie odwodnienie. Jednak objawy te często występują kilka dni lub nawet tygodni po wypiciu brudnej wody. Jeśli nie masz więc innego wyjścia, to pij nieoczyszczoną wodę i odwiedź lekarza, gdy wrócisz już do cywilizacji.

Inne miejsca w których możesz znaleźć wodę na pustyni

Zbierz rosę

Zbierz wodę z pustynnych obiektów w postaci rosy

Poszukaj kropel rosy na roślinności przed świtem. Aby zebrać wilgotną rosę, przyłóż chusteczkę lub kawałek ubrania do wilgotniej powierzchni, a następnie wyciśnij ją do pojemnika.

 • Jeśli nie masz pod ręką żadnej chłonnej tkaniny, uformuj kępkę trawy w kulkę i użyj jej zamiast tego.

Szukaj w dziuplach

Wyciągnij wodę z dziupli i zagłębień

Gnijące lub martwe drzewa mogą zawierać wodę w swoim pniu. Aby sięgnąć do małych otworów, zawiąż szmatkę wokół patyka i przełóż ją przez otwór, aby wchłonęła wodę. 

 • Owady wchodzące do otworów w drzewie mogą być oznaką wody.

Szukaj wody wokół i pod skałami

Szukaj wody pod kamieniami i skałami

Skały spowalniają parowanie, więc rosa lub woda deszczowa mogą pozostać tam trochę dłużej. Odwróć na wpół zakopane kamienie tuż przed świtem, bo na ich powierzchni może znajdować się rosa. (dzieje się tak dlatego, ponieważ podstawa kamienia jest chłodniejsza niż otaczające powietrze.)

 • Podczas podnoszenia kamieni i skał uważaj na skorpiony i inne niebezpieczne zwierzęta.

Jedz owoce kaktusa

Jedz owoce kaktusów aby ugasić pragnienie

Te soczyste owoce są bezpieczne do spożycia i zawierają wystarczającą ilość wilgoci, aby utrzymać Cię przy życiu. Zbieraj owoce ostrożnie, aby uniknąć ukłuć i podrapań, a następnie piecz je w ogniu przez 30–60 sekund, aby wypalić kolce i włosy. 

Zbierz wodę z korzeni eukaliptusa (Australia)

Zbierz wodę z eukaliptusa

Na australijskich pustyniach Mallee (eukaliptus) jest tradycyjnym źródłem wody, chociaż dostęp do niego może być utrudniony. Każdy eukaliptus wygląda jak gaj małych i średnich drzew, wyrastających z jednej podziemnej rośliny. Jeśli zobaczysz eukaliptusa pasującego do tego opisu, spróbuj zdobyć wodę w następujący sposób:

 • Wykop korzeń, który znajdziesz w wybrzuszeniu lub pęknięciu w ziemi, lub poszukaj ich w odległości około 2-3 metrów od drzewa. Najbardziej obiecujące korzenie są tak grube jak nadgarstek mężczyzny.
 • Wyciągnij korzeń, odcinając go w pobliżu pnia.
 • Podziel korzeń na kawałki o długości 50–100 cm.
 • Ustaw korzenie na końcu w pojemniku, aby woda mogła do niego swobodnie spłynąć.
 • Poszukaj też dodatkowych korzeni na powierzchni. Wokół każdego eukaliptusa Mallee jest zwykle 4-8 korzeni na powierzchni.

Pij wodę z kaktusów występujących w Ameryce tylko w ostateczności

Woda z kaktusów amerykańskich jest w większości trująca

Większość kaktusów amerykańskich jest trująca. Picie płynu z nich pozyskanych może powodować wymioty, ból brzucha i kości, a nawet przejściowy paraliż. Tylko jeden rodzaj kaktusa występującego w Ameryce zawiera wodę pitną, a nawet wtedy jest to ostateczność. 

 • Jedynym bezpiecznym kaktusem amerykańskim jest kaktusowy który występuje tylko w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i północno-zachodnim Meksyku. Ma zwykle około 0,6 m średnicy, a długie kolce kończą się łukiem lub hakiem. Może mieć czerwone lub żółte kwiaty u góry lub żółte owoce. Rośnie w miejscach gdzie okresowo występują cieki wodne i na żwirowych zboczach.
 • Odetnij wierzch kaktusa za pomocą maczety, noża lub innego narzędzia.
 • Zetrzyj białe wnętrze przypominające arbuza w miazgę i wyciśnij płyn.
 • Zminimalizuj ilość, którą pijesz. Nawet ta dość bezpieczna opcja smakuje gorzko i zawiera kwas szczawiowy, który może powodować problemy z nerkami lub ból kości.

Owiń plastikowe torby wokół roślin

Zbieranie wody z roślin przy pomocy folii

Najpierw wstrząśnij rośliną, aby zmniejszyć możliwość zanieczyszczenia, a następnie zawiąż wokół niej plastikową torbę i zamykając ją wokół łodygi. Obciąż zamknięty koniec torby kamieniem, aby utworzyć punkt zbierania wody. Wróć pod koniec dnia, aby sprawdzić, czy woda się zgromadziła. Jest to możliwe dlatego, ponieważ roślina na pustyni, w ciągu gorącego dnia, uwalnia parę wodną. 

Bardzo ostrożnie testuj rośliny których nie znasz.

Bądź bardzo ostrożny przy spożywaniu nieznanych roślin

Jeśli zabrakło Ci opcji, może być konieczne poszukiwanie wody w roślinach, których nie potrafisz zidentyfikować. W miarę możliwości przestrzegaj tych środków ostrożności:

 • Przetestuj tylko jedną część rośliny na raz. Spożycie liści, łodygi, korzenia, pąków i kwiatów może mieć różne skutki. Wybierz tą część rośliny, która po przełamaniu wypuszcza płyn.
 • Wyklucz rośliny o silnym lub kwaśnym zapachu, jeśli tylko masz inne możliwości.
 • Nie jedz przez osiem godzin przed testem.
 • Dotknij rośliny wnętrzem nadgarstka lub łokcia, aby sprawdzić reakcję skóry na bezpośredni kontakt.

Powyższy artykuł jest tłumaczeniem artykułu z Wiki How

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze